25 C
Skopje
среда, септември 23, 2020

Песочна бура ја погоди Анкара (ВИДЕО)

37

Огромна песочна бура ја погоди Анкара и околината во саботата. Според последните податоци, најмалку шест лица се повредени во невремето.

Невремето најпрво го погоди градот Полатли, каде имало прекин на електричната енергија, а подоцна се прошири и во Анкара. Ветерот бил толку силен што ги уништил покривите на зградите.

Градоначалникот на Полатли, Мурсел Јилдискаја рече дека за време на невремето избувнале и неколку пожари.

„Никогаш не сме доживеале вакво нешто“, рече тој.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.