Пет кандидатури за градоначалник на Гевгелија

Во законскиот рок за пријавување кандидатури за претстојните локални избори доставени се пет пријави за градоначалници и шест за советнички листи, потврдија денеска од Општинакста изборна комисија Гевгелија.

Свои кандидати за градоначалници доставиле политичките партии СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, Интегра, коалицијата на ЛДП и ДОМ, како и еден независен кандидат.

Листи со кандидати за членови на Советот, пак, доставиле партиите СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, Интегра, коалицијата ЛДП и ДОМ, Левица и независна листа на Томе Ќичуков.

Сите поднесени кандидатури општинските извршни комисии официјално ќе ги потврди на 18-ти септември, при што кандидатите за градоначалници и советничките листи од една партија при жребувањето ќе добијат исти редни броеви во сите општини.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.