Пет лица починаа и 142 новозаразени од Ковид-19

158
Во последните 24 часа во Македонија пет лица починаа од коронавирус, а потврдени се 142 нови случаи. Оздравеле 98 пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Направени се 1.542 тестирања, а најголем број нови случаи се потврдени во Скопје – 37, Куманово – 18 и Тетово – 13.

Потоа во Дебар – 1, Штип – 3, Прилеп – 8,  Струга – 3, Битола – 4, Гостивар – 9, Струмица – 4, Крива Паланка – 8, Радовиш – 1, Крушево – 1, Кочани – 5, Пробиштип – 3, Македонски Брод – 2, Пехчево – 4, Берово – 2, Валандово – 1, Виница – 3, Делчево – 7, Кратово – 1, Кичево – 2 и Ресен – 2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 98 оздравен пациент од: Скопје – 20, Куманово – 10, Штип – 10, Прилеп – 4, Тетово – 3, Струга – 11, Велес – 4, Битола – 3, Охрид – 2, Кавадарци – 4, Гостивар – 6, Гевгелија – 1, Струмица – 1, Кочани – 1, Пехчево – 2, Берово – 3, Виница – 1, Делчево – 4, Свети Николе – 3 и Кичево – 5.

Починати се пет лица, пациент од Гостивар (69 г.), од Прилеп (84 г.), од Охрид (84 г.), од Македонски Брод (46 г.) и пациент од Штип (58 г.).

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15.555, бројката на оздравени пациенти е 12.994, на починати е 642, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.919.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 55
• Гази Баба – 71
• Аеродром – 94
• Карпош – 71
• Центар – 68
• Кисела Вода – 53
• Ѓорче Петров – 35
• Бутел – 41
• Шуто Оризари – 19
• Студеничани – 13
• Сарај – 17
• Арачиново – 9
• Илинден – 12
• Сопиште – 4
• Чучер Сандево – 2
• Петровец – 4
• Зелениково – 1
• Странец – 3
• Нераспределен-16

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.