Пет знаци кои покажуваат дека сте нарцис

Нарцисоидното растројство на личноста стана црвено знаме во современиот свет, особено кога станува збор за емотивните односи. Денес, терминот нарцис стана повеќе од суета и прекумерна самодоверба. На луѓето со нарцисоидно растројство на личноста им е потребна поддршка во форма на професионалци, психолози и психотерапевти, со цел да се освестат кои модели на однесување треба да ги избегнуваат, како и како да се ослободат од траумата или негативните емоции кои се длабоко потиснати во нив. Првото нешто што треба да го направат нарцисите на тоа патување на свесност е да сфатат дека и тие заслужуваат да бидат сакани и дека имаат способност да сакаат – нешто што го закопале длабоко во себе.

Сакате да бидете постојано во центарот на вниманието
Нарцисите често зборуваат за себе и ги преувеличуваат своите достигнувања. Можеби ќе се најдете како додавате факти во вашите приказни за да ги импресионирате другите. На нарцисите им треба постојано внимание. Колку и да им кажувате на нарцисите дека ги сакате, им се восхитувате или ги одобрувате, никогаш не е доволно затоа што длабоко во себе не веруваат дека некој може да ги сака. Тие се всушност несигурни и се плашат да не се вклопат. Тие имаат постојана потреба за пофалби и одобрување од другите за да го зајакнат своето кревко его. Често не бираат средства за да бидат во центарот на вниманието.

Имате навика да давате несакан совет

Нарцисите се луѓе кои се информирани за се, знаат сè и можат да се вклучат во се. Тие често им даваат совети на другите, дури и ако никој не ги прашал. Тие се склони кон постојана критика, постојано бараат негативност кај другите.

Нарцисот може да биде исклучително шармантен

Тие лесно можат да ги шармираат и да ги придобијат другите, без разлика дали станува збор за работа, љубов или пријателство. На првиот чекор ќе ве импресионираат, а дури подоцна ќе ги откријат своите вистински бои во резултатите.
Склони сте на постојана конкуренција

Здравиот натпреварувачки дух е една работа, но нарцисите ги носат работите до крајности. Нарцис сака да победи во речиси секоја област – на тениско игралиште, во канцеларија, дури и во семејството. Оваа опсесивна желба да се дојде до врвот го отежнува славењето на туѓите успеси. Тие тешко го прифаќаат поразот и можат да направат се за да бидат доминантни.

Познати сте по тоа што се лутите

Нарцисот изгледа како самоуверена личност на која не и е грижа што мислат другите, но всушност тие се лутат поради секоја ситница. Тие секогаш сакаат да бидат во право, во спротивно ќе покажат гнев и незадоволство.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.