Петковиќ: Курти прерано почна да се радува

Директорот на Канцеларијата за Косово, Петар Петковиќ, денеска изјави дека премиерот на Косово, Албин Курти, не само што се потсмева со Бриселскиот договор, туку дека тоа отворено го прави и според Резолуцијата 1244 Обединетите нации, со оценка дека Курти „прерано почна да се смее и да се радува“.

Курти во интервју за германскиот весник „Шпигел“ изјавил дека барањето на Србија за враќање на дел од безбедносните сили на Република Косово е „смешно“, на што Петковиќ во изјавата рече дека „тоа што Србија ја почитува Повелбата на ОН и одлуките на Советот за безбедност, не е смешно туку одговорно, но Курти не ни знае што значи тој збор“.

„Исто како во Приштина, тие не ни знаат што е ОН, бидејќи не се движат и нема да се движат подалеку од ходниците на оваа институција, низ која секоја година комично талкаат. Затоа е всушност смешно што Курти дури се обидува да ја протолкува резолуцијата 1244 и барањето за враќање на српските безбедносни сили на Косово и Метохија. Тоа прашање едноставно нема никаква врска со Албин Курти“, истакна Петковиќ.

Петковиќ истакна дека меѓународното право може да се почитува само како целина, а не како што е навикнат Курти, прифаќајќи го само она што му одговара.

„Курти мора да научи една работа – силата на меѓународното право не е на сила, туку во неговите норми, па Курти прерано почна да се смее“, заклучи Петковиќ.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.