Петмината „вечни“ градоначалници во Словенија го добија осмиот мандат

На вчерашните локални избори во Словенија, граѓаните повторно гласаа за петтемина градоначалници, кои се на функција од 1994 година, всушност тие добија осми мандат.

Меѓу нив е градоначалникот на Церкље на Горењска, кој освои повеќе од 70 отсто од гласовите, а градоначалниците на Рогашка Слатина, Рогатац и Горњи Петровац во првиот круг освоија 64  односно 65 отсто од гласовите.

Градоначалниците на Преваља, на Добрна и на Блоке освоија седми мандат.

Седми мандат во првиот круг од локалните избори без противкандидат освоија градоначалниците на Добровник, Разкрижја, Жетала и Раче – Фама.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.