Пленковиќ за 20 дена ќе го формира нов владин состав со помалку министерства

17

Лидерот на ХДЗ, кој ќе биде старо-новиот премиер на Хрватска по победата на парламентраните избори, Андреј Пленковиќ со освоени 66 пратенички мандати го обезбеди парламентарното мнозинство. Ќе го поддржат новиот владин кабинет 76 пратеници заедно со партиите кои и досега  соработуваше.

-Ќе закажеме што побрзо собраниска седница и ќе форираме нов владин кабинет за да продолжиме час поскоро да работимне во корист на нашите граѓани – порача Пленковиќ.

Според хрватските медиуми новата хрватска влада ќе биде составена исклучиво од кадар на ХДЗ и ќе има многу помалку министри од сегашниот состав. Се најавува дека кабинетот ќе биде скусен за 8 министри.

Промоцијата на новиот владин кабинт на Пленковиќ треба да се случи за 20–дена, и се најавува дека ќе има од 12 до 15 министерства.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.