Сплитската полиција уапси Србин и Босанец со 33,7 килограми марихуана во камионот

Полицијата на Сплит уапси 41-годишен државјанин на Србија и 40-годишен државјанин на Босна и Херцеговин,а кои на автопатот А1 во камион пронашле повеќе од 33,7 килограми марихуана, соопшти денеска Јавното обвинителство во Сплит, Далмација.

Двајцата биле пронајдени во камион со словенечки регистарски таблички при сообраќајна контрола на автопатот во вторникот вечерта при засилената акција за сузбивање прекуграничен криминал.

Полициско куче за откривање дрога реагирало на присуство на дрога во возилото. Двајцата се уапсени и однесени во службени простории.