По 24 часа локализиран пожарот кај Тработивиште

17

По речиси 24 часа, заврши акцијата за гаснење на пожарот којшто вчера избувна кај селата Тработивиште и Истевник. Според информациите на Центарот за управување со кризи, пожарот е локализиран утринава во 9:30 часот.

-Гаснењето на пожарот, кој што избувнал во атарот на селата Истевник и Тработивиште, Територијалната противпожарна единица го започна вчера околу 11:35 часот со тоа што акцијата поради ветрот се одвиваше под отежнати услови. Утринава во 9:30 добивме дојава дека пожарот е локализиран, велат од ЦУК.

Освен во Делчево, пожар беснееше и во пехчевскиот регион. Таму од огнена стихија беа зафатени месностите Равноборје и Мускови чешми. Во гаснењето учествувале екипи на Територијалните против пожарни единици од Берово и Виница, Македонски шуми, „Равна Река” и ЈКП „Комуналец” – Пехчево, а најголема помош пристигнала од месното население на кое од општината изразија јавна благодарност за нивната пожртвуваност.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.