По аферата „Рекет“ Заев се нема сретнато со ниту еден претседател или премиери на држави од Европа, а СДСМ не демантира

Стефан Андоновски, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „24 Анализа“ истакна дека по аферата „Рекет“, премиерот Зоран Заев нема остварено ниту една средба со лидери на држави од Западна Европа.

-Еве оваа теза беше пласирана повеќе од еден месец и не е демантирано од СДСМ. Колку средби на официјално ниво имал премиерот Заев со лидери на држави од западна Европа во последните две години откога е излезена аферата „Рекет“? Нека каже бидејќи нели Заев и СДСМ имаат многу голем број на пријатели со колку претседатели на држави и премиери се има сретнато. Еве јас ќе ви одговорам тоа се нула. Со колку се има сретнато претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски како претседател на опозицијата, со четворица оваа година. Ајде нека се сретне Заев со четворица во наредните шест месеци, рече Андоновски.

Понатаму Андоновски зборуваше и за неспобноста на министерот за здравство, Венко Филипче каде истакна дека потребно е Филипче да си ја сработи својата домашна работа односно да набави доволен број на вакцини за граѓаните.

Наместо да ангажира министерот Филипче по три маркетинг агенции да му тераат пи-ар може да си ја сработи домашната работа. Вие не треба да се мерите со ВМРО-ДПМНЕ колку вакцини сте донеле, вие сте нула, ние сме нула затоа што ние сме опозиција. Но нула е Република Македонија која за жал вие ја водите и не сте донеле ниту една вакцина, додаде Андоновски во своето гостување.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.