По кибер нападите врз Албанија, телефонски разговор Рама – Блинкен

Албанскиот премиер Еди Рама телефонски разговарал со американскиот државниот секретар Ентони Блинкен поради кибер нападите врз Албанија.

Според албанските медиуми, Блинкен го осудил кибернапад изведен на 9 септември врз албанските гранични контролни системи, што уследи по кибернападите на Иран врз владините системи на Албанија на 15 јули.

Блинкен ја истакна важноста на соработката меѓу САД и Албанија, како сојузник во НАТО, за регионалната безбедност.

И за последниот кибер напад одговорноста ја презеде групата „Татковинска правда“. Истиот следуваше по одлуката на албанската Влада да ги прекине дипломатските односи со Иран и протерување на целиот персонал од Амбасадата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.