По лошата вест принцот Хари итно оди во Британија да го види својот татко

Војводата од Сасекс разговарал со кралот за неговата дијагноза РАК и ќе отпатува во Велика Британија за да го види во наредните денови, изјави извор близок до Хари.

Чарлс ја напушти болницата минатата недела по операцијата поради зголемена простата. Но, за време на неговиот престој „беше забележана посебна причина за загриженост“.

Беа направени тестови за откривање на рак. На неговите деца, браќа и сестри им се кажува сè додека кралот се повлекува од кралските должности и започнува со лекување.

Бакингемската палата соопшти дека кралот „останува целосно позитивен во однос на неговиот третман и со нетрпение очекува да се врати на целосна јавна должност што е можно поскоро“.

Тој ќе ги одложи своите јавни ангажмани и се очекува другите членови на кралското семејство да му помогнат за време на неговото лекување.