По новите докази во Етиопија, Boeing ја приземји целата флота авиони 737 МАX

356

Американскиот производител на авиони „Boeing“ ја приземји целата глобална флотила авион од моделот „737 МAX“, откако истраќителите откриле нови докази на местото на подот на авионот на етипската компанија „Etiopian Airlines“.

Од „Boeing“ најавија дека ќе ги приземјат сите авиони од моделот „737 МАX“, вкупно купно 371 летало

Американскиот регулатор за цивилно воздухопловство (FAA) привремно ја забрани употребната на вионите „737 МАХ“ во воздушниот сообраќај, наведувајќи како причина нови докази и ажурирани сателитски податоци. Со тоа и FAA им се прудружи на многу земји во светот кои уште од понеделникот го забранија користењето овој тип авиони во нивниот воздушни простори. До среата ставот на FAA бепе дека истрагата не покажала „никакви проблеми со перформансите на системот“ и дека основи за приземјување на авионите.

Во неделната несреќа во Етиопија загинаа сите 157 патници и членови на екипажот. Од „Еthiopian Airlines“ порачаа во четвртокот дека „црната кутија“ од пилотската кабина е префрлена во Париз поради анализа.

„Етипската делегација предводена од претставници на Бирот за истражување несреќи ги испорача воздухопловниот уред за снимање податоци за летот и уредот за снимање на гласот во кокпитиот во Париз поради истрагата“, известија на Twitter од „Ethiopian Airlines“.

Од „Boeing“, пак, истакнуваат дека и натаму се убедени во моделот „737 МАХ“, но по консултацијата со FAA и Националниот комитет за безбедност во сообраќајот одлучиле да ги преземјат летовите „затоа што никогаш не можете премногу да бидете внимателни и за да се смири јавноста и убедени сме дека авионите се сигурни“.

„Правиме сѐ што е во нашата моќ во соработка со иследници рда разбереме зошто дошло до несреќата, како и да ја подобриме сигурноста и да се погрижиме ткава несреќа да не се повтори“, изјави претседателот, извршниот директор и претседателот на управата „Boeing“, Денис Мулјенбург.

Од несреќата во Етиопија пазарната вредност на „Boeing“ падна за речиси 26 милијарди долари. Се очекува и дополнителна штета за американскиот производител ќе ја претпри од очекуваните тужби од компаниите кои го набавиле овој модел. Имено цената на еден авион „737 MAX“ изнесува 120 милиони долари, а само во 2017 година кога започна продажбата на овие летала биле продадени 74 авиони. Пред да започне приземјувањето на авионите од овој тип, 371 авион „Boeing 737 MAX“ бил оперативен.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.