Свет

По пет дена потрага спасен планинар во Австрија

По пет дена потрага спасен планинар во Австрија

Пет дена откако во австриските Алпи паднал во пукнатина во спилите длабока 30 метри, спасен е планинар, соопштија во петокот локалните власти.

Спасувачите биле соочени со тешки услови на планината Дахштајн во покраината Горна Австрија во операцијата на извлекување на 45-годишен Германец од надморска височина од околу 2.000 метри.

Во остварувањето на потфатот се упатил во саботата и бидејќи до петокот не се јавил, неговиот татко ја алармирал полицијата. Неговото возило австриската полиција го открила во близина на езерото под Дахштајн и потоа започнала потрагата по исчезнатиот планинар.

Во средата настраданиот планинар успеал да фати сигнал со мобилниот телефон и да ја повика дежурната служба за спасување, но тогаш повикот се прекинал. Со помош на текстуални пораки успеале сепак да воспостават комуникација и да го лоцираат планинарот.

„Без тоа немаше да успееме да го пронајдеме“, изјавиле од горската служба за спасување.

И покрај темнината и лавина којашто се заканувала започнала потрагата и три часа потоа Германецот бил пронајден со исчашување на рамето и скршеница на стапалото. Телесната температура веќе му била падната на 34 Целзиусови степени. Во моментов е хоспитализиран и е во стабилна состојба.