ВИДЕО: По вчерашните инциденти приведени 21 „комита“

125

Дваесет и еден член на навивачката група „Комити“, од кои 12 малолетни, синоќа се приведени поради нарушување на јавниот ред и мир.

Полицијата информира дека „комитите“ прво околу 17 часот направиле инцидент во автобусот бр 2 кога 40 навивачи без било каква причина нападнале неколку малолетници и го оштетиле автобусот.

Проблемите со „комитите“, според полицијата, продолжиле и во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ за време на натпреварот меѓу РК Вардар и РК Динамо Минск.

„Дошло до нарушување на јавниот ред и мир со меѓусебна пресметка помеѓу група навивачи од навивачката група „Комити“ и со фрлање на ситни предмети кон гледалиштето и натпреварувачкиот простор. При интервенција на полицијата, од страна на група навивачи УПС се омаловажувани со погрдни и навредливи зборови, при што од еден учесник во групата со тврд предмет во пределот на главата бил удрен полициски службеник и истиот се здобил со телесна повреда. По преземени мерки во врска со двата настана приведени се 21 лице од кои  12 малолетни“, се вели во информацијата од полицијата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.