10.4 C
Skopje
четврток, октомври 17, 2019

Побаран притвор за осомничениот од Бутел кај кого беа пронајдени 300 кгр марихуана

33

Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека поведена е постапка против едно лице поради постоење основано сомнение дека извршило кривично дело „Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ од член 215 од Кривичниот законик.

Покрај донесената Наредба за спроведување на истражна постапка, како што се посочува, надлежен јавен обвинител до судија на претходна постапка од Основниот суд Скопје 1 Скопје доставил и предлог за определување на мерката притвор против осомничениот.

Сторителот неовластено набавил дрога марихуана и ја држел во својот дом во скопската населба Бутел со намера за понатамошна продажба и стекнување противправна имотна корист. Врз основа на судска наредба на 4 јануари годинава, во домот на осомничениот е извршен претрес при што е пронајдена поголема количина дрога спакувана во одделни пакувања, како и опрема за мерење – дигитални ваги со остатоци од растителната материја. По наредба на дежурниот јавен обвинител извршена е анализа и вештачење на растителната материја и утврдено е дека станува збор за наркотична дрога – марихуана, со вкупна тежина од 295,3 килограми, стои во соопштението.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.