Победа на Вардар за крајот на регуларниот дел од СЕХА лигата

29

Со гостувањето во Љубушки кај тимот на Извиѓач и триумф 31:28 (16:10) ракометарите на Вардар го завршија регуларниот дел од сезоната во СЕХА Газпром лигата.

„Црвено-црните” одамна го обезбедија учеството на Ф4 турнирот, а кој ќе биде ривалот на Вардар ќе се знае по одигрувањето на дуелите Нексе – Мешков и ППД Загреб – Татран.

Безшестмина стандардни првотимци: Сташ Скубе, Игор Карачиќ, Даинис Криштопанс, Тимур Дибиров, Вуко Борозан и Сергеј Горбок актуелниот првак во СЕХА лигата одигра променлив меч, во две различни полувремиња. Од одлично прво и добар почеток на вториот дел, до пад во играта во самата завршница. Му овозможија за момент на домаќинот да се понадева на изненадување, но кога требаше „додадоа гас” и на крајот без проблеми ги освои трите бода.

До средата Вардар ќе биде првопласиран на табелата, а потоа се ќе зависи од постигнатите резултати на последните два натпревари: Во Хрватска се играат два натпревари: Нексе – Мешков и ППД Загреб – Татран. Во зависност од овие натпревари и исходот ќе биде познат и конечниот распоред на табелата.

Единствено сигурно е дека Вардар нема да биде четвртопласиран на табелата. Но, можни се сите други сценарија. Во полуфиналето на Ф4 турнирот во СЕХА лигата што е закажан за 2 и 3 април ќе играат: првопласираниот против четвртопласираниот и второпласираниот против третопласираниот. Победниците потоа ќе играат во финалето.

Само во почетните минути на средбата во Љубушки беше израмнето, до 3:3. Потоа Вардар ја презеде иницијативата и водството. На полувреме Вардар имаше „плус 6″ за водство 16:10. Потора на голот се разбрани и Калифа Гедбан.

Потоа предноста се зголеми на 18:10 на почетокот на второто полувреме. Извиѓач намалуваше, но предност беше да до три гола постојано беше одржувана.

Извиѓач: Мандиќ, Херцег, Миличевиќ 1, Алиловиќ 1, Кос 3, Ивановиќ 8, М. Мишетиќ 2, Чутура 2, Вукшиќ 4, Приморац, Матага 1, Маретиќ, Калуѓеревиќ 1, Ловриќ, Г. Мишетиќ 3, Делиќ 2

ВАРДАР: Гедбан (14 одбрани и 2 седмерци.), Милосављев, Стоилов 1, Кукуловски 4, Недановски 2, Поповски 9, Мораеш 2, Калараш 2, Чупиќ, Шишкарев 4, Крстевски, Војводиќ 3, Кисељев 4.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.