14 C
Skopje
среда, април 8, 2020

Почина авторот на Астерикс, Албер Удрезо

283

Алберт Удерзо, француски цртач во стрипови и со колегата и пријател Рене Гошини, автор на Астерикс, еден од најпродаваните стрипови во светот, почина на 92-годишна возраст, објави денеска неговото семејство.

„Алберто Удерзо почина во сон во неговиот дом во Нојли од срцев удар неповрзан со коронавирусот. Неколку недели се чувствуваше многу исцрпено и уморен“, изјави неговиот зет Бернард де Козис за АФП.

Веста за неговата смрт ја потврдија и Ајмар ду Шасенет, претседателот на Институтот Рене Гошини и неговиот поранешен издавач Даргауд.

Од доаѓањето на првиот стрип пред скоро 60 години, авантурите на малиот неуреден воин Астерикс, кој се бори против Римјаните во Галија, се продадени во 380 милиони примероци на 111 јазици. Во исто време, ликот на Астерикс стана симбол на модерна Франција. Користен е во филмови, цртани филмови, забавни паркови, играчки, видео игри …

Овој смирен човек и цртач на стрипови, со неговиот пријател Гошини, кој почина во 1977 година, создадоа лик познат на сите Французи, како и во целиот свет. По пензионирањето, неговите последни авантуристички албуми, Астерикс и неговиот пријател Обеликс, ги цртаа други уметници кои останаа верни на неговиот стил и уметнички израз.

Отпрвин, Гошини го пишувал сценариото, а Удерзо ги илустрирал Астерикс и неговиот верен придружник Обеликс, со кого постојано влегуваа во дискусии, херојски спасувања и романтични авантури. Тие се придружувани од верното куче Идефикс, единственото познато еко-свесно куче кое се гуши кога ќе се падне дрво.

Астерикс, заедно со Тинтин и Спиру, обележаа нова ера во историјата на стриповите, покажувајќи дека стриповите можат да достигнат стотици милиони копии.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.