Почина директорот на централната болница во Вухан

56

Починал шефот на главната болница во Вухан кој беше епицентар на епидемијата со коронавирусот.

Лиу Жиминг, директорот на Вухан болницата починал во 10:30 часот по локално време. Тој е вториот истакнат доктор кој почина од последиците од коронавирусот. Неговата смрт беше потврдена денеска.

Претходно, почина и Ли Венлианг, кинески доктор кој прв предупреди на опасноста на коронавирусот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.