Почина Ѓорѓе Балашевиќ

69

Познатиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ почина денес на 67-годишна возраст.

Toj беше примен на Инфективната клиника пред три дена, каде што се лекуваше од пневмонија.

Ѓорѓе Балашевиќ е роден на 11 мај 1953 година во Нови Сад, во семејството на неговиот татко Јован Балашевиќ и Вероника Доленец, од Расиња кај Копривница во денешна Хрватска.

Почна да пишува песни во основно училиште и сонувал да стане фудбалер. Го напуштил средното училиште во трета година, бидејќи не сакал математика, физика и хемија, но успеал да дипломира како вонреден студент и го положил приемниот испит за студии по географија. Не ги завршил студиите, туку се насочил кон музиката, а во 1977 година се приклучи на групата „Жетва“ со која ја сними хит-песната „У раздељак те љубим“ и го постигна првиот успех. Синглот беше продаден во повеќе од 180.000 примероци, што беше голем успех според југословенските стандарди.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.