Почина поранешниот тапанар на Ред хот чили пеперс: Несреќен пад во домот го чинеше живот (ФОТО)

Поранешниот тапанар на групата „Ред Хот Чили Пеперс“, Д.Х. Пелигро почина на 63-годишна возраст по пад во неговиот дом во Лос Анџелес.

Тој почина откако удри со глава при несреќен пад во петокот во неговиот дом.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dh Peligro (@dhpeligro)

Тапанарот, чие вистинско име е Дерен Хенли, им се придружи на „Dead Kennedys“ во 1981 година, а подоцна свиреше со Ред Хот Чили Пеперс.

Кога „Dead Kennedys“ повторно се обединија во 2001 година, тој повторно им се придружи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dh Peligro (@dhpeligro)

Тој беше вториот тапанар на бендот и ја презеде функцијата од основачот на групата.