Почина познатиот режисер Вељко Булајиќ

Режисерот Вељко Булајиќ почина во Загреб на 97-годишна возраст, потврдија за Телеграм семејството и пријателите.

Роден во Црна Гора, од тригодишна возраст со семејството се преселил во Сараево, каде што завршил гимназија. Во 1943 година се приклучил на партизаните, а една година подоцна бил тешко ранет. Од 1946 година живее во Загреб, каде се школувал во вечерни училишта и работел во Одделението за култура на Домот на ЈНА. Привлечен од филмот, се запишал на филмски курс во Јадран филм, а потоа како стипендија студирал филмска режија во Centro Sperimentale di Cinematografia во Рим, пишува Telegram.

На почетокот на кариерата режирал кратки документарни филмови, а прв му бил Камен и море (1953), продукција во Црна Гора. Дебитираше во долгометражен филм со долгометражната продукција „Воз без возен ред“ (1959), за која ги освои наградите за најдобар филм и сценарио на фестивалот за игран филм во Пула, а беше вклучен и во главната програма на фестивалот. во Кан. За Узаврели град (1961) ја добива Големата златна арена за најдобар филм и Златната арена за сценарио.

Во центарот на неговиот опус, пак, воената драма и спектаклите за Втората светска војна во светски познатите филмови „Козара“ (1962), за кои ја доби Големата златна арена за најдобар филм и Златната арена за режија и сценарио) и Битка на Неретва (1969), кој беше номиниран за Оскар во категоријата странски филм. Тој филм се смета за продукциски врв на југословенската кинематографија.

Битката кај Неретва е убедливо најскапиот филмски спектакл снимен во поранешна Југославија. Во филмот глумеа холивудските ѕвезди Орсон Велс, Франко Неро, Јул Бринер, Сергеј Бондарчук, како и поранешните југословенски ѕвезди Љубиша Самарџиќ, Милена Дравиќ и Велимир Бата Живојиновиќ.

Добитник е на голем број награди, напиша и сценарија за свои и неколку филмови на други режисери.