Почина познатиот тениски тренер

Познатиот тениски тренер Ник Болитиери почина на 92 години, објави „Tennis World“.

Американскиот специјалист почина во недела на 4 декември. Во 2020 година му беше дијагностицирана бубрежна инфекција.

За време на неговата тренерска кариера, Болитиери израсна 12 први рекети на светот меѓу мажите и жените во сингл и двојки.

Меѓу неговите ученици се: Американците Андре Агаси, Џим Куриер, сестрите Серена и Венус Вилијамс, Русинките Марија Шарапова и Ана Курникова, Германецот Томи Хас и Швајцарката Мартина Хингис.

Во 2014 година, Болетиери беше примен во Меѓународната тениска куќа на славните.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.