Почина Шинзо Абе, поранешниот јапонски премиер им подлегна на повредите

Поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе им подлегна на повредите по атентатот.

Оваа информација ја објави јапонската агенција NHK, која се повикува на извори од Либерално-демократската партија. 67-годишниот Абе држеше предизборен говор за неделните избори во Горниот дом на парламентот, Домот на советниците, кога беше застрелан и ранет од вооружениот напаѓач Тецуја Јамагами (41), кој потоа беше уапсен на местото на настанот под сомнение за обид за убиство.

Кон Абе биле испукани два истрела, а вториот го погодил во грбот, по што паднал на земја. Поранешниот јапонски премиер се држел за градите кога паднал на земја и на неговата кошула можела да се види трага од крв, пишува Кјодо.

Човекот осомничен дека пукал во Шинзо Абе и рекол на полицијата дека не е задоволен со поранешниот јапонски премиер и дека имал намера да го убие, соопшти националната телевизија NHK, повикувајќи се на полицијата.

Осомничениот, за кој се вели дека е поранешен припадник на јапонската морнарица, моментално е во полициски притвор.