Почина Мајкл Андерсон, режисерот на „Патот околу светот за 80 дни“

293

Британскиот режисер Мајкл Андерсон, најпознат по филмот „Пат околу светот за 80 дни“, починал во 98-та година од животот, соопшти во понеделникот неговите блиски за американските и британските медиуми.

Андерсон, кој е роден во Лондон, починал минатата среда во Ванкувер, рекла портпаролката на семејството за весникот Hollywood Reporter.

Филмскиот еп „Патот околу светот за 80 дни“ (Around the World in 80 Days) од 1956 година, освоил пет Оскари, вклучително и за најдобар филм поставувајќи низа технички новитети за тоа време. Филмската критика филмот снимен според истоимениот роман на Жил Верн, го нарече „најдобрата претстава некогаш видена на сцената и на големиот екран“.

Андерсон го доврши филмот откако оригиналниот режисер Џон Фароу загинаа со продуцентот Мајк Тод. Андерсон, исто така, доби номинација за Златен глобус, покрај неговиот Оскар за неговата работа во филмот. Во филмот глумат Дејвид Нивен, Ширли Меклејн, Роберт Њутн и Кантинфлас, со десетици каме појавувања на други добронамерници познати имиња, вклучувајќи ги Марлен Дитрих, Френк Синатра, Бастер Китон, Ред Скелтон и Едвард Р. Мороу.

Андерсон е познат и по воените филмови „Разурнувач на брани“ од 1955-та, и „Операција Самострек“ од 1965 година, како и по дистопискиот научнофантастичен класик „Логановото бегство“ снимен во 1976 година.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.