Почина Матеја Матевски

646

Во 89-тата година од животот ноќеска почина истакнатиот македонски поет и академик Матеја Матевски.

Матевски е роден во Истанбул во 1929 година, детството го поминал во Гостивар, а студирал во Белград и Скопје, каде завршил Филозофски факултет. Бил генерален директор на Радио-телевизија Скопје, член на ДПМ, лен на МАНУ и нејзин претседател од 2001-2004.

Автор е на десетици стихозбирки и добитник е на „Златниот венец“ на Струшките вечери на поезијата.

Погребот ќе биде извршен утре во 12 часот на Градските гробишта Бутел во Скопје.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.