Почина српскиот актер Миша Јанкетиќ

99

Во 81-та година од животот, во Белград почина познатиот филмски и татарски актер Михајло Миша Јанкетиќ, познат во сериите „Подобар живот“, „Среќни луѓе“, „Сив дом“.

Јанкетиќ имаше импозантна кариера, направена исклучително врз основа на своите актерски способности, пишуваат белградските медиуми.

Тој бил домско дете и како штитеник на државата, по 18 година сам се снаоѓал во животот. Неговиот талент бил бргу забележан и станал член на Југословенското драмско позориште, 1960 година, две години пред да дипломира на Драмска академија во Белград.

Ги играл речиси сите главни улоги во познатите татарски дела.

На пошироката југословенска јавност и стана познат преку филмските улоги и ролјите во гледатните телевизиски серии „Подобар живот“, „Среќни луѓе“, „Сив дом“ и други.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.