Свет

Осум месеци по убиството на шведската новинарка Почнува судењето на налудничавиот дански пронаоѓач

Почнува судењето на налудничавиот дански пронаоѓач

Што точно се случило на подморницата на данскиот ексцентрик Питер Мадсен, кој е обвинет за убиството на новинарката од Шведска, Ким Вол наскоро ќе биде познато бидејќи утре во Копенхаген почнува судењето против убиецот. Грозоморното убиство, кое ја шокираше целата европска јавност, се случи на 10 август лани.

Тој сега се соочува со можна доживотна затворска казна за убиство, сквернавење на жртвата и сексуален напад врз Вол, која му правела интервју во подморницата. Обвинителите сметаат дека Мадсен бил фанатик, кој сакал се да контролира, па мечтаел да ја злоупотребува, убие и распарчи жената.

Според обвинението, Мадсен ја врзал својата жртва пред да ја претепа, неколку пати со нож ја пробол во гениталиите по што ја убил. Потоа ја расекол на делови, а торзото, главата, рацете и нозете на Вал ги ставил во посебни кеси, врзани со тегови кои ги спуштил на дното на заливот до Копенхаген.

Мадсен, пак, тврди дека филмовите не се негови и негира дека ја убил новинарката. Тој неколку пати ја менувал својата верзија на приказната, но во сите тврди дека Швеѓанката починала во несреќен случај, односно силно удрила со главата во некоја железна површина во подморница по ненадеен маневар. Убиецот тврди дека тогаш се испаничил, па ја распарчил на делови и ги фрлил во морето.

Мадсен (47) бил добро познат во Данска и пред апсењето. Го знаат како пронаоѓач кој сонувал да истражува непознати светови. Ја изградил својата подморница и планирал приватно патување во вселената. Својата прва фирма ја основал на 15 годишна возраст, за да заработи за делови потребни за изградба на ракетата.

Факултетот за инженерство го напуштил кога сметал дека научил доволно за да изгради ракета и подморница.Неговите родители се развеле кога имал шест години, а Мадсен продолжил да живее со својот татко, кого го опишал како авторитарен и насилен.

– Кога размислувам за татко ми, мислам на тоа како германските деца се чувствувале со своите татковци команданти на концентрационите логори- пишува во биографијата на  Мадсен.

Веќе 15 години ја основа првата компанија која купи делови за ракети. Студирал за инженери, но се откажал кога мислел дека доволно научил за изградба на подморница и проектили.

Во 2008 година е направена  „Наутилус“, најголемата приватна подморница во светот. Мадсен  на крајот се испокарал со 25 волонтери кои му помогнале да ја изгради.

-Проклетството е на „Наутилус“. А проклетството сум јас. И овде нема да има мир додека постојам- им напишал тогаш Мадсен на соработниците. што јас постои”, додаде тој, пророк.