Подготвени сме за секое сценарио, вели Нетанјаху

Поради стравувањата од ирански напад, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја посети воздушната база Тел Ноф на израелските воздухопловни сили, 5 километри јужно од Реховот.

Тој се сретна со членовите на ескадронот 133 кои управуваат со авиони Ф-15. Нетанјаху им рече на пилотите: „Подготвени сме за секое сценарио“.

„Се наоѓаме во предизвикувачки времиња. Се наоѓаме во војна во Газа која продолжува со полна сила“, рече тој.

„Истовремено продолжуваме со напорите за враќање на нашите заложници, но се подготвуваме и за сценарија на предизвици од други арени“, додаде премиерот.

„Воспоставивме едноставен принцип: кој и да не повреди, ќе биде повреден. Се подготвуваме да ги задоволиме безбедносните потреби на државата Израел и во одбрана и во напад.

„Јас и народот на Израел ви веруваме. Нека сите имаме голем успех.

Израелските воздухопловни сили (ИАФ), наводно, спровеле вежба над источниот Медитеран, симулирајќи го нападот на иранска територија додека тензиите во регионот растат.