Подгответе се: Метеорскиот дожд вечерва ќе приреди космичко шоу

Задолжително планирајте во природа овој викенд, бидејќи метеорскиот дожд Персеиди ќе приреди космички спектакл кој нема да сакате да го пропуштите.

Ви носиме се што треба да знаете за ѕвездено искуство.

Метеорскиот дожд Персеиди, астрономски спектакл кој воодушевува милиони луѓе ширум светот, се подготвува за своето годишно деби. Со оглед на тоа што врвот доаѓа пред изгрејсонце во недела, 13 август, на ентузијастите им се препорачува да започнат со гледање ѕвезди во самрак во сабота, 12 август. За време на врвот, набљудувачите можат да посведочат до еден метеор во минута на темни места, далеку од урбаниот сјај.

Совршени услови за гледање

„Овогодинешните услови се над совршени“, најавува Дијана Ханикаинен, уредник за набљудувања во Sky & Telescope. Благодарение на само 8% светлина од опаѓачката полумесечина, која изгрева во раните утрински часови на 13 август, лунарните пречки ќе бидат минимални. Плус, удобноста за викенд овозможува продолжено гледање без оптоварување за на работа. „Облаците или светлосното загадување се единствените потенцијални пречки“, предупредува Ханикаинен.

Како да го гледате метеорскиот дожд?

Почнувајќи од самракот на 12 август, гледачите можат да очекуваат хипнотизирачко шоу на „земјените птици“ – долги метеори кои летаат по работ на атмосферата. Повеќе метеори постепено ќе се појават на небото додека Персеј се издигнува на североисток, особено по полноќ. Персеидите траат неколку ноќи, обезбедувајќи бројни можности да се види небесниот танц.

Нема потреба од телескопи или двогледи; очите се доволни. Само најдете затскриено место со прекрасен поглед, седнете на удобно столче или ќебе и уживајте во шоуто. Облечете се топло и трпеливо оставете ги вашите очи да се прилагодат на темнината. Погледни нагоре, каде небото е најтемно, и ќе видиш слаби ленти, со повремени светли ленти кои го осветлуваат небото.

Идентификација на метеор

Curiosmos пишува дека метеорите можат да се појават од која било насока. Ако го следите нивниот пат назад до соѕвездието Персеј, сте ја забележале Персеидата. Може да бидат активни и други дождови од метеори, но следењето на нивните патишта до различни извори ќе ги разликува од Персеидите.

Иако светлосното загадување и облаците можат да ја намалат видливоста, најсветлите метеори можат да светат, што ги прави Персеидите најживиот годишен метеорски дожд, според студијата на НАСА.

Науката зад Персеидите

Овие „ѕвезди кои паѓаат“ се формираат од мали фрагменти, слични на зрнца песок, кои се судираат со атмосферата на Земјата со брзина од 57 милји во секунда, создавајќи светли, минливи патеки. Отпадоците потекнуваат од кометата Свифт-Татл, именувана по нејзините откривачи, Луис Свифт и Хорас Парнел Татл, во јули 1862 година.

Метеорскиот дожд Персеиди е годишен потсетник за космичката убавина што не опкружува. Со идеални услови за гледање, овогодинешниот настан ветува дека ќе биде особено волшебен. Подгответе се, најдете удобно место и дозволете небесното шоу да ве однесе до ѕвездите.