Подгответе вкусна блага проја

45

Состојки:

½ филџан пченкарно брашно

1 и пол филџан пченично брашно

1 и ¼ филџани млеко

2/3 филџан шеќер

1 лажица прашок за печиво

½ лажичка сол

1/3 лажица масло за јадење

2 лажици стопен путер

Лажица мед

2 јајца

Подготовка

  1. Загрејте ја рерната на 180 степени Целзиусови.
  2. Во сад промешајте го пченкарното брашно, пченичното брашно, изматените јајца и млекото. Промешајте се заедно, додека не добиете хомогена смеса, а потоа истурете ја во намрсен и набрашнет плех.
  3. Испечете го колачот во загреана рерна на околу 35 минути.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.