Подметната експлозија во автомобилот на јавен обвинител

281
Архивска илустрација

Со експлозивна направа во вотрникот околу 19 часот е предизвикан пожар во помошна просторија од семејна куќа на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кичево, информираат од Обвинителството.

„Експлозијата оштетила патничко моторно возило ‘сеат леон’ кое било паркирано во просторијата и е во сопственост на јавниот обвинител. Пред повеќе од еден месец, гумите на истото возило беа со нож исечени од непознато лице. Основното јавно обвинителство Кичево со екипа од Министерството за внатрешни работи изврши увид на местото на настанот, информираат од Обвинителството.

Издадени се наредби за подигање примероци од експлозивната материја која е предадена на вештачење. Обвинителството врши проверка и на видео записите од камери поставени на околните објекти. Се преземаат дејствија во континуитет за целосно расчистување на настанот и пронаоѓање на сторителот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.