Полицијата ги истражува околностите на смртта на Метју Пери

Американската полиција објави дека ги истражува околностите околу смртта на актерот Метју Пери, ѕвездата на серијата „Пријатели“, кој почина во октомври од „акутни ефекти“ од земање кетамин.

Детективите за убиства од Лос Анџелес и федералните агенти истражуваат како Пери ја добил високата доза на моќниот лек кетамин што бил пронајден во неговиот организам е утврдено дека ја предизвикал неговата смрт.

Педесет ичетиригодишната ѕвезда на „Пријатели“ беше пронајдена во бессознание од неговиот помошник во џакузито во неговиот дом во Лос Анџелес на 28-ми октомври. Според извештајот на Канцеларијата на судската медицина во округот Лос Анџелес, Пери починал од „акутните ефекти на кетаминот“, што, во комбинација со други фактори, предизвикало да ја изгуби свеста и да се лизне под водата во кадата.

Токсиколошките тестови открија дека кетаминот, анестетик со кратко дејство со халуциногени својства, бил во организмот на Пери на опасно високи нивоа во опсегот што обично се поврзува со општа анестезија што се користи во набљудуваната хируршка нега, се вели во обдукцијата.

Неговата смрт е прогласена за „несреќен случај“, но останува под истрага. Како актерот добил кетамин или кој би можел да му го набави, остануваат отворени прашања за тековната истрага.

Метју Пери со години се бореше со зависноста од лекови против болки и алкохол. Во своите мемоари објавени минатата година, тој се довери дека поминал 65 сесии за рехабилитација, при што потрошил повеќе од девет милиони долари. Тој, исто така, подложен на неколку операции поврзани со проблеми со зависност од дрога, вклучително и седумчасовна операција на дебелото црево во 2018 година.