Полицијата почна да пропушта граѓани кон Свети Спас

Полицијата почна да пропушта групи граѓани кон црквата „Свети Спас“ кои сакаат да оддадат почит на гробот на Гоце Делчев по повод 151-годишнината од неговото раѓање.

Чествувањето на овој ден, окарактеризирано како настан од висок ризик, се одвива под засилено полициско обезбедување. Утринава пристап до црквата им беше дозволен само на акредитираните делегации и новинари.

Цвеќе на гробот на Делчев положија претседателот на државата Стево Пендаровски, владина делегација предводена од премиерот Димитар Ковачевски, собраниска делегација предводена од потпретседателот Горан Мисовски, делегации од политички партии, локални самоуправи и граѓански здружениј

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.