Полицијата приведе 10 лица на протестите пред Собранието – познати нивните идентитети

Вкупно десет лица се приведени денеска поради фрлање тврди предмети кон полицискиот кордон пред Собранието за протестите против предлог-преговарачката рамка.

Како што информираат од Министерството за внатрешни работи, покрај ВЕЌЕ ОБЈАВЕНИТЕ, за фрлање на тврди предмети кон објектот на Собранието, приведени се и М.М. (34) од село Глуво, Д.П. (45) од Скопје, Н.А. (63) и С.М. (65), а О.Ч. (38) од Ресен поради обид за кражба со цел демонтирање на заштитната ограда пред зградата на Собранието, по член 236 од Кривичниот законик.

Од МВР велат дека по документирање на случаите, ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.