Полска ја укори Украина дека направила сериозна грешка

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки изјави дека Украина направила голема грешка со тоа што го повикала амбасадорот на Варшава поради забелешките на високиот претседателски персонал, кој посочил дека Киев треба да биде поблагодарен за огромните суми странска помош што ја добил.

Одговарајќи на твит во вторникот, Моравјецки рече дека одлуката за повикување на полскиот амбасадор „никогаш не требало да се случи“, истакнувајќи дека неговата земја ја поддржува Украина откако избувна конфликтот со Русија минатата година.

„Во меѓународната политика, во услови на тековната војна и земајќи ја предвид огромната поддршка што Полска ѝ ја даде на Украина, такви грешки не треба да се случуваат“, рече премиерот.

„Ние секогаш ќе го браниме тоа што е добро за Полска, нејзината безбедност и интересот на ниту една друга земја никогаш нема да надвладее над интересот на Република Полска“.

Побивањето на премиерот дојде само неколку часа откако украинското Министерство за надворешни работи го повика полскиот амбасадор во Киев, Бартош Чичоцки, да разговара за неодамнешните изјави на шефот на бирото за меѓународна политика во администрацијата на полскиот претседател, Марцин Пржидач.

Зборувајќи за полската телевизија ТВП, Пжидач ја бранеше полската забрана за увоз на украинско жито, тврдејќи дека „би било соодветно за Украина да почне да ја цени улогата што Полска ја играше за Украина во последните месеци и години“.

Украинската влада реагираше негативно на коментарите, а портпаролот на Министерството за надворешни работи Олег Николенко рече дека „изјавите за наводната неблагодарност на Украинците за помошта на Република Полска не ја одразуваат реалноста и како такви се неприфатливи“.

Заменик-шефот на администрацијата на украинскиот претседател, Андреј Сибига, исто така ги осуди „неоснованите тврдења“ дека Киев не ја цени помошта на својот сосед.

Полскиот министер за надворешни работи Павел Јаблонски ги отфрли критиките од Киев, инсистирајќи дека политиката на неговата земја е водена од полските интереси, истовремено нагласувајќи ја големата помош дадена на Украина во текот на минатата година.

Со намалувањето на квотите и царините на украинскиот земјоделски извоз од страна на ЕУ за да ја зајакне економијата на земјата претходно во конфликтот со Москва, евтиното жито се прелеа на заедничкиот пазар на ЕУ, што предизвика протести од земјоделците во Источна Европа. Пет членки на блокот, вклучително и Полска, првично ги зголемија сопствените ограничувања за украинското жито, иако ЕУ како целина подоцна го следеше примерот со формална забрана.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го повика Брисел да ги укине ограничувањата до 15 септември, нарекувајќи ја политиката „неевропска“, додека премиерот Денис Шмигал, исто така, ја истакна позицијата на Полска како „непријателска и популистичка“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.