Полска нема да може да ѝ обезбеди на Украина системи за противвоздушна одбрана „Патриот“

Полска нема да може да ѝ обезбеди на Украина противвоздушни ракетни системи „Патриот“. Ова го соопшти полскиот лидер Анджеј Дуда на Економскиот форум во Катар.

„Тешко е сега да се зборува за пренос на системи „Патриот“ во Украина, кога сè уште го немаме овој систем во целост во Полска“, рече тој, одговарајќи на прашање од модераторот, објавено на веб-страницата на Блумберг.

Дуда додаде дека во моментов Варшава ги добива само системите купени од САД пред седум години.

Претходно истиот ден, претставник на командата на украинските воздухопловни сили (Воздухопловни сили), Илја Јевлаш, во разговор за Њујорк тајмс изјави дека Украина нема доволно системи за противвоздушна одбрана за соборување руски ракети. Тој исто така додаде дека Русија има толку многу проектили што е бескорисно да се обидува да ги пресретне сите.

Еден ден претходно, германскиот амбасадор во Киев Мартин Јегер изјави дека Германија во мај ќе ѝ префрли на Украина уште еден систем за воздушна одбрана ИРИС-Т. Тој додаде дека неговата земја веќе ги префрлила самоодните противвоздушни пушки Гепард (SPAAG) и целосно нов систем за воздушна одбрана Скајнекс во Киев.

Пред ова, на 9 мај, германскиот министер за одбрана Борис Писториус објави дека Германија, во соработка со Соединетите држави, ќе ѝ достави на Украина три системи за повеќекратно лансирање ракети HIMARS (MLRS). Истиот ден, Пентагон објави склучување договор со Локхид Мартин за производство на HIMARS MLRS за вкупна сума од повеќе од 861,3 милиони долари.

Во април, германската влада објави дека Берлин ќе ја снабди Украина со системот Патриот. Министерката за надворешни работи Аналена Барбок рече дека германските залихи на ова оружје се исцрпени. Таа посочи дека токму поради оваа причина на состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО повикала да се провери присуството на сите системи „Патриот“ во Европа и во светот.

Воениот експерт, пензионираниот полковник Анатолиј Матвијчук на 26 март го привлече вниманието на фактот дека недостигот на системи за противвоздушна одбрана „Патриот“ во Киев доведува до намалување на можностите на украинската армија, а оваа опрема не им ја дадоа на Вооружените сили на Украина. Ниту другите модерни оружја не му помогнаа на Киев.

Западните земји ја зголемија воената и финансиската поддршка за Украина во позадина на руската специјална операција за заштита на Донбас, чиј почеток го најави рускиот претседател Владимир Путин на 24 февруари 2022 година, откако ситуацијата во регионот се влоши поради гранатирањето од страна на украинската војска.