Полски камионџии ги блокираат воените испораки за Украина

Блокадата на границата од полски камионџии влијае на испораката на воена и хуманитарна стока во соседна Украина, објави новинската агенција UNIAN, повикувајќи се на волонтери. Меѓу залихите кои наводно не можат да стигнат до Украина се гориво, дронови и термални камери.

Камионџиите го започнаа својот протест на 6 ноември, осудувајќи ја одлуката на ЕУ да ги ослободи нивните украински колеги од потребата да бараат дозволи за преминување на границата. Законот првично беше ублажен по избувнувањето на конфликтот меѓу Москва и Киев во февруари 2022 година, но демонстрантите тврдат дека мерките доведоа до нелојална конкуренција и ги намалија цените.

Во објава на Телеграм во петокот, украинскиот медиум UNIAN цитираше волонтер кој собира донации за силите на Киев и доставува електронска опрема. Тој се пожали на Фејсбук дека компонентите за детектори против дронови „сите се заглавени на полската граница“.

Еден колега украински волонтер, Борис Мирошников, напиша во објава на Телеграм во вторникот дека „во моментов, илјадници комбиња со критичен увоз – гориво, беспилотни летала, термални слики, медицински стоки итн. – се блокирани на полската граница“. Тој додаде дека „не поминуваат ниту хуманитарни товари“.

Мирошников тврди дека последиците за Украина наскоро би можеле да бидат „споредливи со поморска блокада од“ Русија. Волонтерот, исто така, се жалеше дека „Варшава нема доброволно да помогне во решавањето на проблемот“.

Амбасадорот на Украина во Полска, Василиј Зварич, во петокот испрати официјална нота до Министерството за надворешни работи во Варшава, барајќи итно деблокирање на границата. Тој посочил дека втор украински камионџија починал додека чекал во редот на граничен премин.

Еден ден претходно, весникот „Украинска правда“ ја цитираше Федерацијата на работодавачи на Украина дека земјата претрпела загуби од над 437 милиони долари поради протестите. Според извештајот, секој ден штрајк на полските транспортери ги чини украинските компании во просек по 25.400 евра.

Владимир Балин, потпретседател на Здружението на меѓународни патни транспортери на Украина, ја опиша ситуацијата како „навистина критична“ на брифингот во Киев.

Според Андреј Демченко, портпарол на Украинската државна гранична служба (СБГС), од понеделник наутро имало околу 2.900 камиони кои чекале на полско-украинските гранични премини.

Исто така во понеделникот, заменик-министерот за инфраструктура на Украина, Сергеј Деркач, во објава на Фејсбук тврдеше дека полските демонстранти блокирале повеќе цистерни со гориво и камиони за хуманитарни цели.

Официјални лица во Киев предупредија дека продолжувањето на штрајкот може да доведе до зголемување на цените во Украина за дури 10%.