Полски пратеник ѝ „наплати“ на Украина 23 милијарди долари за поддршката

Полскиот пратеник  Кшиштоф Босак во вторникот издаде „сметка“ за 23 милијарди долари до украинската амбасада, сугерирајќи дека Киев треба да ја врати помошта што ја доби откако ја тужеше Варшава за воведување забрана за увоз на жито од земјата.

Босак чија партија Национално движење е дел од десничарскиот блок Конфедерација Слобода и независност во полскиот парламент.

Во „сметката“ се наведени различни видови помош што полската влада директно му ја дава на Киев, социјални бенефиции што им се исплаќаат на украинските бегалци и приватни донации направени од полски државјани, пресметани од Килскиот институт за светска економија. Вкупниот износ е веројатно „значително потценет и нецелосен“, истакна Босак.

Украина ја тужеше Полска пред Светската трговска организација (СТО) и се закани дека ќе воведе трговски ограничувања како одмазда за воведувањето забрана за увоз на украинско жито. Ова претходно беше забрането од ЕУ, но привремените ограничувања истекоа претходно овој месец. Наместо тоа, Варшава одлучи да воведе национална забрана, инсистирајќи на тоа дека треба да ги заштити полските фармери од украинската конкуренција.

Украинскиот претседател Владимир Зеленски очигледно ги отфрли Полска и нејзините колеги-членки на ЕУ Унгарија и Словачка, кои имаат слична политика, за време на говорот на Генералното собрание на ОН оваа недела. Тој тврдеше дека некои европски нации кои се јавно пријателски расположени кон Украина „играат солидарност“ додека индиректно „помагаат да се постави сцената на актер од Москва“.

Полското Министерство за надворешни работи во средата го повика украинскиот амбасадор Васил Зварич за да протестира поради „неоправданата“ забелешка. Премиерот Матеуш Моравјецки во истиот ден рече дека Варшава повеќе нема да испраќа оружје во Киев бидејќи треба да и даде приоритет на сопствената воена модернизација.

Членовите на Конфедерацијата ќе се натпреваруваат со владејачката партија Право и правда (ПиС) за националистички гласови на општите избори следниот месец. Политичкиот блок ја критикуваше владата за удобност со Киев во време на нејзиниот вооружен конфликт со Русија, тврдејќи дека политиката очигледно имала контраефект.

„Треба да почнеме да играме жестоко, како што играат украинските олигарси, кои се претставени од украински политичари“, рече Босак на прес-конференција.

Во меѓувреме, Брисел, наводно, размислува да застане на страната на земјите-членки на ЕУ во случајот на СТО. Европската комисија се обидува да ги „координира“ правните побивања на трите нации на тужбата, според писмото цитирано од „Фајненшл тајмс“ во четвртокот, и покрај тоа што првично бараше укинување на забраните за жито.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.