Полскиот лидер го потсети Киев за улогата на Варшава во воената помош

Полскиот претседател Анджеј Дуда изјави дека Киев не треба да ја заборави клучната улога што Полска ја игра во воената помош на Западот за Украина. Прикриената закана дојде откако Украина започна правна постапка против Варшава поради ембаргото на Полска за увоз на украинско жито.

„Би било добро Украина да запомни дека добива помош од нас и да запомни дека и ние сме транзитна земја за Украина“, им рече Дуда на новинарите на маргините на Генералното собрание на ОН во Њујорк во вторникот.

Зборувајќи за потребата да се заштитат домашните пазари на Полска од приливот на украинско жито, Дуда ја спореди соседната земја со „давеник кој е крајно опасен затоа што може да те повлече до длабочините“.

Полскиот претседател рече дека Варшава е должна да се брани од бизнисмени кои „би сакале да продаваат жито што е можно побрзо по најниска можна цена“.

Минатата недела, Полска ја продолжи својата привремена забрана за украинско жито, и покрај тоа што Европската комисија ги укина ограничувањата ширум блокот.

„Ќе го направиме тоа бидејќи тоа е во интерес на полскиот земјоделец“, рече премиерот Матеуш Моравјецки во петокот.

Киев реагираше со тужба против Полска, како и Унгарија и Словачка, и тврдејќи дека ембаргото наметнато од трите земји се во спротивност со правилата на Светската трговска организација. „За нас е фундаментално важно да докажеме дека поединечните земји-членки не можат да забранат увоз на украински стоки“, рече украинската министерка за економија Јулија Свириденко во изјавата.

Полска стана важен логистички центар за западната воена помош за Украина и транзитна рута за многу странски шефови на држави кои го посетија Киев откако Русија ја започна својата воена операција во соседната земја во февруари 2022 година. Полска е исто така полигон за обука на украинските војници кои учат како да управуваат со странско тешко оружје, вклучително и тенкови Леопард 2 од германско производство.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.