Помала излезеност од првиот круг на шестите локалните избори

722

Завршен е вториот круг од локалните избори на кои се гласаше во 35 општини.

 

Денеска локални избори се спроведуваа во 1 517 избирачки места во кои право на глас имаа 833 710 гласачи.

Во првиот изборен круг пак беа избрани градоначалници на градо Скопје и уште 45 општини.

Попладнево Државната изборна комисија сооошти дека излезноста до 17 часот била 43,83 отсто, што е помала од првиот изборен круг кога до истиот временски период изнесуваше 49,14 проценти.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.