Помошникот на Путин ги откри мировните услови што Русија ѝ ги понудила на Украина

Киев можеше да го запре конфликтот во април 2022 година со признавање на независноста на двете републики во Донбас и Крим како руска територија, изјави во шефот на преговарачкиот тим на Москва, Владимир Медински.

Поранешниот министер за култура ја предводеше руската делегација на разговорите во Истанбул, каде што рече дека Украина ја „пропушти можноста“ да стави крај на војната и да спаси „стотици илјади животи“.

„Меѓу нашите барања за кои не може да се преговара беше признавањето на рускиот суверенитет над Крим [и] признавањето на независноста на републиките во Донбас“, изјави Медински за руските новински агенции. Тој додаде дека Москва има и „долга листа на хуманитарни барања“ кои се однесуваат на „заштита на населението во Донбас што зборува руски“.

Тој инсистираше на тоа дека „Русија никогаш не си поставила за цел да ја освои Украина“ и дека главна цел на нејзината воена операција е заштита на цивилите кои зборуваат руски. Сепак, поткрепено со ветувањето за целосна поддршка од Западот, „ Зеленски избра војна“, објасни Медински.

Шефот на украинската делегација на преговорите во Истанбул, Дејвид Арахамиа, претходно ги потврди долгогодишните гласини дека конфликтот можел да заврши по само два месеци, доколку Киев го прифатил барањето на Москва за неутралност.

„Ова беше главната работа за нив: тие беа подготвени да ја прекинат војната ако прифатиме неутралност, како што тоа некогаш го правеше Финска. И ние би се обврзале дека нема да влеземе во НАТО. Ова беше главната работа“, изјави Арахамиа за украинската телевизија 1+1 во петокот.

Арахамија, кој ја предводи партијата „Слуга на народот“ на Зеленски во украинскиот парламент, исто така ги потврди претходните медиумски извештаи дека Борис Џонсон, тогашниот премиер на Британија, ѝ рекол на владата на Украина да продолжи да се бори.

Крим гласаше за приклучување кон Русија во март 2014 година, непосредно по наводниот државен удар во Киев поддржан од САД. Новата украинска влада потоа испрати војници за да го задушат несогласувањето во Доњецк и Луганск, кои прогласија независност. Откако не успеаја два обиди на Украина да ги уништи републиките во Донбас со сила, Франција и Германија преговараа за примирје во Минск. Меѓутоа, во декември минатата година, лидерите на двете земји признаа дека процесот во Минск всушност бил искористен за да се купи време Киев да ја обнови својата војска и економија со помош на НАТО.

Русија испрати војници во Украина во февруари 2022 година, повикувајќи се на постојаното прекршување на мировниот договор од Минск од страна на Киев и обновеното гранатирање на Донбас. За време на преговорите што следеа, Арахамија потпиша документ од 18 страници презентиран од Медински, но Украина брзо се откажа од него по посетата на Џонсон, сметајќи на Западот да ѝ обезбеди оружје, муниција и пари.

Во септември 2022 година, Народните републики Доњецк и Луганск, како и деловите од регионите Керсон и Запорожје под руска контрола, гласаа за приклучување кон Русија на референдум. Украина и нејзините западни поддржувачи го осудуја референдумот како „лажен“ и нелегитимен. Оттогаш Москва рече дека Киев ќе треба да ја признае оваа „нова територијална реалност“ како предуслов за какви било нови мировни преговори.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.