Помпео со осуда за нападот врз ирачката база

11

Американскиот државен секретар Мајк Помпео остро го осуди нападот врз воздухопловната база, Балад во Ирак, во кој беа повредени четворица ирачки војници.

Тој ја повика ирачката Влада да ги изведе пред правдата одговорните за нападот врз Ирак.

„Прекршувањата на ирачкиот суверенитет од страна на групи што не се лојални на ирачката Влада мора да престанат, напиша Помпео на Твитер.

Врз базата Балад беа испукани седум минофрлачки бомби.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.