Понижувачко делење храна во унгарскиот бегалски камп! (ВИДЕО)

109
Понижувачко делење храна во унгарскиот бегалски камп!
Понижувачко делење храна во унгарскиот бегалски камп!

Видеоснимка од најголемиот мигрантски камп во Унгарија, на границата со Србија, ги покажува нечовечките услови, во кои се дели храната, изјавуваат волонтери, кои им помагаат на бегалците во камп.

Како што јави Танјуг, записот, тајно снимен од австриска волонтерка, која во средата го посетила кампот во Роске, покажува околу 150 мигранти собрани во сала. Тие се туркнаат еден со друг во обид да земат кеси со сендвичи, кои им ги подаваат унгарските полицајци со шлемови и сантирани маски.

Во хаосот жените и децата се обидуваат да земат леб, кој лета во воздух, а во меѓувреме лицата, кои се во задните редови се обидуваат да го привлечат вниманието на оние кои ја делат храната.

Сето тоа наликуваше на хранење на животни во трло, нешто како Гвантанамо во Европа, изјави Александар Шприцендорфер, чија сопруга Михаела го снимила видеото, објавено на Јутјуб синоќа.

Сопружниците, заедно со други доброволци носеле во кампот храна, облека и лекови.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.