Попладнево заседава ИК на ВМРО-ДПМНЕ заедно со пратеничката група

62

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за денес попладне свика седница на Извршниот комитет и состанок со пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

Во текот на денот тие ќе бидат во постојано заседавање, каде ќе се разговара за актуелната состојба поврзана со уставните измени.

Од ВМРО-ДПМНЕ брифираат дека се вршат жестоки притисоци од власта и Зоран Заев за обезбедување на мнозинство за гласање на уставните измени, се гази демократијата, а премиерот по секоја цена, спротивно на волјата на грашаните, тргнал кон промена на уставното име на државата.

Од ВМРО-ДПМНЕ додаваат и дека Заев е исплашен човек, а всушност операцијата за промена на името, станува операција за спас на неговата кариера. Националното обезличување станува врвен приоритет на Заев.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.