Попоски со недостижна предност пред Пендаровски

Носителот на кандидатската листа во првата изборна единица од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, Никола Попоски има стабилна и недостижна преднос пред неговиот противкандидат од СДСМ, Стево Пендаровски.

Ова го покажува вториот дел од анкетата на Институтот Павел Шатев.

anketa-ie1

Резултатите покажуваат дека во првата изборна единица, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Попоски би добил 25,8 отсто од гласовите, а на СДСМ, Стево Пендаровски, 19,4 отсто.

Инаку, анкетите на овој институт во минатото се покажаа како едни од најверодостојните.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.