Поради 5Г и коронавирусот Јанез Јанша го свика Советот за национална безбедност

128

Словенечкиот премиер Јанез Јанша за во понеделник го свика Советот за национална безбедност, а на дневен ред ќе биде продолжувањето на борбата со коронавирусот и оценка на ризиците за сајбер безбедноста поврзано од 5Г технологијата, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Советот ќе се состане во 11 часот во Брдо крај Крањ, а поканети се претседателот на државата Борут Пахор, на Собранието Игор Зорчич, министерот за здравство Томаж Гантар, како и Марјан Шарец како претставник на најголемата опозициска партија.

На советот ќе се разгледа и провери државниот план за продолжување на борбата со епидемијата на коронавирусот. Дополнително ќе учествува и директорот на Словенечката безбедносно-разузнавачка агенција Јанез Струшек, кој ќе се вклучи во разговорите за безбедносните и сајбер ризици од 5Г технологијата за која веќе има план да се воведе во земјата.

Ова ќе биде втор состанок на Советот за национална безбедност, откако Јанша ја презема власта.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.