-4 C
Skopje
среда, јануари 20, 2021

Поради финансиските проблеми на Барса, Меси за неколку месеца можа да замине во Сити

70

Аргентинскиот напаѓач на Барселона, Лионел Меси, може да се пресели во Манчестер Сити веќе во зимскиот преоден рок, објави шпанскиот спшортски дневен весник Marca.

Според изворот, каталонскиот клуб, поради финансиски проблеми, започнал преговори со играчите за намалување на платите. Доколку тоа се случи, локалните закони ќе им овозможат на играчите еднострано да ги раскинат договорите. Можно е 33-годишниот Аргентинец да ја искористи и оваа опција.

Во август Меси изрази желба да ја напушти Барселона, поради бројни несогласувања со клупското раководство. Напаѓачот испрати барање да го раскине договорот со клубот пред последната сезона од неговата акција. Капитенот на каталонскиот клуб го пропушти првиот тренинг на тимот, но потоа реши да остане во клубот поради позицијата на управата. Тие одбија да го пуштат без да биде платена откупната клаузула од 700 милиони евра.

Во сезоната 2019/20, напаѓачот одигра 44 натпревари за Барселона, постигна 31 гол и направи 24 асистенции. Во тековната сезона, Меси впиша еден гол на три натпревара. Transfermarkt.de ја проценува вредноста на трансферот на Меси на 112 милиони евра.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.