Македонија

Состојба на патишта Поради магла намалена видливост на дел од патните правци

Поради магла намалена видливост на дел од патните правци

Намалена видливост поради појава на магла од 100 до 150 метри има на патот Куманово – Крива Паланка, од 50 до 70 метри на патниот правец Неготино – Демир Капија и од 50 до 100 метри на патиштата Скопје – Катланово и Скопје – Миладиновци, информира Автомотосојузот на Македонија (АМСМ).

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. На повисоките и осојничави
места се бележат наместа влажни коловози.
Во сила е законската обврска за задолжително поседување зимска опрема во возилата, без
оглед на временската состојба.
Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На
граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа
информација се однесува само за македонската страна на премините.
АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на
поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони,
особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово,
Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес,
Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково. /МИА