Порака за оставка го пречека Филипче пред Министерството за здравство

ОСТАВКА! – ова му порачаа граѓани на министерот за здравство, Венко Филипче.

„Прво место на Балканот по смртност, прво место на Балканот по заразени“, пишува на пораката.

Вкупниот број Ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 32436, бројката на оздравени пациенти е 21090, на починати е 1004, а бројот на активни случаи изнесува 10342.